Oscars 2024: List of Nominations and Winners and Oppenheimer Triumphs

The 96th annual Academy Awards, held at the Dolby Theatre at Ovation Hollywood, unfolded on Sunday night, marking a celebration of cinematic excellence. “Oppenheimer,” directed by Christopher Nolan, emerged as the night’s big winner, clinching the coveted Best Picture award among several others.

Major Wins for “Oppenheimer”

“Oppenheimer” claimed a total of seven awards throughout the evening, showcasing its dominance in multiple categories. Christopher Nolan’s remarkable direction earned him the Best Director trophy, while Cillian Murphy’s compelling portrayal secured him the title of Best Actor. Robert Downey Jr. also shone in the supporting role category, taking home the award for Best Supporting Actor. Additionally, the film scooped up accolades for Best Cinematography, Best Original Score, and Best Film Editing, further solidifying its place as a cinematic masterpiece.

Surprise Win for Emma Stone

In a surprising turn of events, Emma Stone clinched the award for Best Actress for her role in “Poor Things“. The film also secured victories in three crafts categories, including Best Costume Design, Production Design, and Makeup and Hairstyling.

Other Notable Wins

  • Da’Vine Joy Randolph won Best Supporting Actress for her performance in “The Holdovers.”
  • Hayao Miyazaki and Toshio Suzuki’s “The Boy and the Heron” was named Best Animated Feature.
  • Jonathan Glazer’s “The Zone of Interest” triumphed in the Best International Feature category.
  • 20 Days in Mariupol” was honored with the award for Best Documentary.

List of Nominations and Winners:

Best Picture:

  • “American Fiction” (Ben LeClair, Nikos Karamigios, Cord Jefferson, Jermaine Johnson, Producers)
  • “Anatomy of a Fall” (Marie-Ange Luciani, David Thion, Producers)
  • “Barbie” (David Heyman, Margot Robbie, Tom Ackerley, Robbie Brenner, Producers)
  • “The Holdovers” (Mark Johnson, Producer)
  • “Killers of the Flower Moon” (Dan Friedkin, Bradley Thomas, Martin Scorsese, Daniel Lupi, Producers)
  • “Maestro” (Bradley Cooper, Steven Spielberg, Fred Berner, Amy Durning, Kristie Macosko Krieger, Producers)
  • Winner: “Oppenheimer” (Emma Thomas, Charles Roven, Christopher Nolan, Producers)
  • “Past Lives” (David Hinojosa, Christine Vachon, Pamela Koffler, Producers)
  • “Poor Things” (Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos, Emma Stone, Producers)
  • “The Zone of Interest” (James Wilson, Producer)

Best Director:

  • Justine Triet (“Anatomy of a Fall”)
  • Martin Scorsese (“Killers of the Flower Moon”)
  • Winner: Christopher Nolan (“Oppenheimer”)
  • Yorgos Lanthimos (“Poor Things”)
  • Jonathan Glazer (“The Zone of Interest”)

Best Actor in a Leading Role:

  • Bradley Cooper (“Maestro”)
  • Colman Domingo (“Rustin”)
  • Paul Giamatti (“The Holdovers”)
  • Winner: Cillian Murphy (“Oppenheimer”)
  • Jeffrey Wright (“American Fiction”)

Best Actress in a Leading Role:

  • Annette Bening (“Nyad”)
  • Lily Gladstone (“Killers of the Flower Moon”)
  • Sandra Hüller (“Anatomy of a Fall”)
  • Carey Mulligan (“Maestro”)
  • Winner: Emma Stone (“Poor Things”)

Best Actor in a Supporting Role:

  • Sterling K. Brown (“American Fiction”)
  • Robert De Niro (“Killers of the Flower Moon”)
  • Winner: Robert Downey Jr. (“Oppenheimer”)
  • Ryan Gosling (“Barbie”)
  • Mark Ruffalo (“Poor Things”)

Best Actress in a Supporting Role:

  • Emily Blunt (“Oppenheimer”)
  • Danielle Brooks (“The Color Purple”)
  • America Ferrera (“Barbie”)
  • Jodie Foster (“Nyad”)
  • Winner: Da’Vine Joy Randolph (“The Holdovers”)

Best Writing (Adapted Screenplay):

  • Winner: “American Fiction” (Cord Jefferson)
  • “Barbie” (Greta Gerwig, Noah Baumbach)
  • “Oppenheimer” (Christopher Nolan)
  • “Poor Things” (Tony McNamara)
  • “The Zone of Interest” (Jonathan Glazer)

Best Writing (Original Screenplay):

  • Winner: “Anatomy of a Fall” (Justine Triet, Arthur Harari)
  • “The Holdovers” (David Hemingson)
  • “Maestro” (Bradley Cooper, Josh Singer)
  • “May December” (Samy Burch)
  • “Past Lives” (Celine Song)

Best Animated Feature:

  • Winner: “The Boy and the Heron” (Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki)
  • “Elemental” (Peter Sohn, Denise Ream)
  • “Nimona” (Nick Bruno, Troy Quane, Karen Ryan, Julie Zackary)
  • “Robot Dreams” (Pablo Berger, Ibon Cormenzana, Ignasi Estapé, Sandra Tapia Díaz)
  • “Spider-Man: Across the Spider-Verse” (Kemp Powers, Justin K. Thompson, Phil Lord, Christopher Miller, Amy Pascal)

Best Documentary Feature Film:

  • “Bobi Wine: The People’s President” (Moses Bwayo, Christopher Sharp, John Battsek)
  • “The Eternal Memory” (Maite Alberdi)
  • “Four Daughters” (Kaouther Ben Hania, Nadim Cheikhrouha)
  • “To Kill a Tiger” (Nisha Pahuja, Cornelia Principe, David Oppenheim)
  • Winner: “20 Days in Mariupol” (Mstyslav Chernov, Michelle Mizner, Raney Aronson-Rath)

Best International Feature Film:

  • “Io Capitano” (Italy)
  • “Perfect Days” (Japan)
  • “Society of the Snow” (Spain)
  • “The Teacher’s Lounge” (Germany)
  • Winner: “The Zone of Interest” (United Kingdom)

Best Animated Short Film:

  • “Letter to a Pig” (Tal Kantor, Amit R. Gicelter)
  • “Ninety-Five Senses” (Jerusha Hess, Jared Hess)
  • “Our Uniform” (Yegane Moghaddam)
  • “Pachyderme” (Stéphanie Clément, Marc Rius)
  • Winner: “War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko” (Dave Mullins, Brad Booker)

Best Live-Action Short Film:

  • “The After” (Misan Harriman, Nicky Bentham)
  • “Invincible” (Vincent René-Lortie, Samuel Caron)
  • “Knight of Fortune” (Lasse Lyskjaer Noer, Christian Norlyk)
  • “Red, White and Blue” (Nazrin Choudhury, Sara McFarlane)
  • Winner: “The Wonderful Story of Henry Sugar” (Wes Anderson, Steven Rales)

Best Documentary Short Film:

  • “The ABCs of Book Banning” (Sheila Nevins, Trish Adlesic)
  • “The Barber of Little Rock” (John Hoffman, Christine Turner)
  • “Island in Between” (S. Leo Chiang, Jean Tsien)
  • Winner: “The Last Repair Shop” (Ben Proudfoot, Kris Bowers)
  • “Nǎi Nai & Wài Pó” (Sean Wang, Sam Davis)

Best Cinematography:

  • “El Conde” (Edward Lachman)
  • “Killers of the Flower Moon” (Rodrigo Prieto)
  • “Maestro” (Matthew Libatique)
  • Winner: “Oppenheimer” (Hoyte van Hoytema)
  • “Poor Things” (Robbie Ryan)

Best Costume Design:

  • “Barbie” (Jacqueline Durran)
  • “Killers of the Flower Moon” (Jacqueline West)
  • “Napoleon” (Janty Yates, Dave Crossman)
  • “Oppenheimer” (Ellen Mirojnick)
  • Winner: “Poor Things” (Holly Waddington)

Best Makeup and Hairstyling:

  • “Golda” (Karen Hartley Thomas, Suzi Battersby, Ashra Kelly-Blue)
  • “Maestro” (Kazu Hiro, Kay Georgiou, Lori McCoy-Bell)
  • “Oppenheimer” (Luisa Abel)
  • Winner: “Poor Things” (Nadia Stacey, Mark Coulier, Josh Weston)
  • “Society of the Snow” (Ana López-Puigcerver, David Martí, Montse Ribé)

Best Original Song:

  • “The Fire Inside” from “Flamin’ Hot” (Music and Lyric by Diane Warren)
  • “I’m Just Ken” from “Barbie” (Music and Lyric by Mark Ronson, Andrew Wyatt)
  • “It Never Went Away” from “American Symphony” (Music and Lyric by Jon Batiste, Dan Wilson)
  • “Wahzhazhe (A Song for My People)” from “Killers of the Flower Moon” (Music and Lyric by Scott George)
  • Winner: “What Was I Made For?” from “Barbie” (Music and Lyric by Billie Eilish, Finneas O’Connell)

Best Original Score:

  • “American Fiction” (Laura Karpman)
  • “Indiana Jones and the Dial of Destiny” (John Williams)
  • “Killers of the Flower Moon” (Robbie Robertson)
  • Winner: “Oppenheimer” (Ludwig Göransson)
  • “Poor Things” (Jerskin Fendrix)

Best Production Design:

  • “Barbie” (Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer)
  • “Killers of the Flower Moon” (Production Design: Jack Fisk; Set Decoration: Adam Willis)
  • “Napoleon” (Production Design: Arthur Max; Set Decoration: Elli Griff)
  • “Oppenheimer” (Production Design: Ruth De Jong; Set Decoration: Claire Kaufman)
  • Winner: “Poor Things” (Production Design: James Price, Shona Heath; Set Decoration: Zsuzsa Mihalek)

Best Film Editing:

  • “Anatomy of a Fall” (Laurent Sénéchal)
  • “The Holdovers” (Kevin Tent)
  • “Killers of the Flower Moon” (Thelma Schoonmaker)
  • Winner: “Oppenheimer” (Jennifer Lame)
  • “Poor Things” (Yorgos Mavropsaridis)

Conclusion

The 2024 Oscars celebrated outstanding achievements in filmmaking, with “Oppenheimer” emerging as a standout success. With its multiple wins across various categories, the film showcased the talent and creativity of the individuals involved in its creation, leaving a lasting impression on the cinematic landscape.